مواد مخدر و انواع آن

 

● انواع مواد مخدر

▪ تریاک و مشتقات آن و نیز داروهای مخدر صناعی مانند پتی‌دین و بعضی چسبهای صنعتی.

 ▪ مواد محرک مانند کوکائین که محرک قشر مغز می‌باشد و آمفتامین.

 ▪ مواد توهم‌زا که فعالیت روانی را مختل و ایجاد توهم می‌کنند مانند: حشیش ، ال. اس. دی، مسکالین و پسیلوسیلین. 

▪ خواب‌آورها مانند باربیتوریکها و همچنین داروهای ضداضطراب و آرام‌بخش مانند مپروبامات و بنزودیازپین‌ها که با مصرف طولانی و مکرر ممکن است وابستگی جسمانی و روانی ایجاد کنند و به هنگام ترک دارو علایم ترک اعتیاد را آشکار سازند. 

تریاک و مشتقات آن 

تریاک شیرابه سفت شده‌ای است که از گیاهی به ‌نام کوکنار یا خشخاش گرفته می‌شود. برای تهیه تریاک کپسول نارس خشخاش را تیغ می‌زنند و با روشهای خاصی شیرابه‌ها را جمع‌آوری و آماده مصرف می‌کنند. رنگ تریاک معمولا قهوه‌ای و بوی آن نافذ و قوی است. هرچند تریاک در دست پزشک دارویی موثر برای درمان بیماریهاست و مشتقات آن در بسیاری داروها از جمله برخی شربتهای سرفه وجود دارد اما مصرف نادرست آن فاجعه می‌آفریند و تریاکی‌ها همگی دچار عوارض متعدد می‌شود. با مصرف تریاک ابتدا نوعی نشاط و خوشحالی زودگذر به شخص دست می‌دهد. پس از آن مرحله منفی آغاز می‌شود که فرد را برای بدست آوردن آن حالت خوش اولیه به ‌مصرف مجدد تریاک وا می‌دارد. حرکات ارادی معتاد پس از مرحله اول کند‌می‌گردد و شخص نسبت به امور بی‌تفاوت می‌شود. اراده تریاکی سست و متزلزل و گریز از دام اعتیاد برایش مشکل است. معتاد از لحاظ اجتماعی و اخلاقی به قهقرا می‌رود و با زیر پا گذاشتن ضوابط اخلاقی و قوانین و مقررات همه فعالیت خود را پیرامون بدست‌آوردن ماده مخدر متمرکز می‌سازد. در صورتی که ماده مخدر به معتاد نرسد دچار علایم خماری می‌شود و نشانه‌هایی مانند خمیازه ، آبریزش از بینی، عطسه ، عرق زیاد ، تپش قلب ، لرز ، بی‌قراری و اضطراب در او بوجود می‌آید. با ادامه محرومیت ، عوارض شدیدتر و استفراغ ، اسهال ، بی‌اشتهایی ، دردهای شدید پشت و شکم و عضلات دست و پا به عوارض دیگر افزوده می‌شود. تریاک در انسان سبب مسمومیت حاد و مزمن می‌شود. در مسمومیت حاد که خیلی سریع بروز می‌کند ابتدا مرحله تحریکی فرا می‌رسد، بیمار دچار سردرد ، سرگیجه ، سنگینی سر می‌شود و سپس احساس تشنگی شدید می‌کند. آنگاه بیمار به خواب عمیق فرو رفته و به طرف مرگ سیر می‌کند. مردمک چشم تنگ می‌شود و دیگر به تحریک با نور پاسخ نمی‌دهد. تنفس نیز خیلی آهسته می‌شود و از ۴ تا ۵ نفس در دقیقه تجاوز نمی‌کند. مرگ ممکن است در طی چند دقیقه تا چند ساعت در اثر اغما و وقفه تنفس پیش آید. گاهی نیز مسموم با یک بهبودی زودگذر چند روز زنده مانده و سرانجام جان می‌سپارد. در گذشته بسیاری از مسمومیت‌ها و خودکشی‌ها با تریاک انجام می‌گرفت. مسمومیت و مرگ با تریاک فراوان مشاهده می‌شود. مسمومیت مزمن در نزد معتادان دیده می‌شود. آلکالوئیدهای مهم تریاک را که عبارتند از مرفین ، کدئین ، نارسئین، نارکوتین و پاپاورین می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد: مرفین مهمترین آلکالوئید تریاک و دارای طعمی تلخ است.

 ● هروئین 

هروئین در سال ۱۸۹۰میلادی در آلمان ساخته شد و اولین بار به عنوان داروی ضد اعتیاد و در واقع برای ترک اعتیاد به مرفین به دنیای پزشکی معرفی شد.وا.ه هروئین از کلمه یونانی (هروئین)یا(هیرو) به معنی مرد قهرمان گرفته شده است.این ماده از گیاه خشخاش به دست می آید و به دلیل حالت وجد و نشاطی که ایجاد می کند در بین معتادان شهرت زیادی داشته و به عنوان پر مصرف ترین مشتقات مرفین معروف شده است.این ماده مخدر از راههای مختلف خوراکی واستنشاقی و تزریق زیر پوستی و وریدی مصرف می شود اثر دارویی آن از طریق داخل وریدی با سرعت بیشتری نسبت به سایر روشها ظاهر می شود و به طور متوسط ۴ تا ۶ ساعت در بدن باقی می ماند.با مصرف چند بار هروئین دستگاه عصبی چنان دگرگون می شود که مصرف کننده برای رسیدن به حالتی که اولین بار مصرف به او دست داده است مقدار بیشتری از آن را طلب می کند و این نیازمندی هر هر ۴ تا ۶ ساعت در بدن باقی می ماند.در این حالت معتاد به قدری وابسته به هروئین می شود که اگر به آن دست نیابد دچار عوارض ترک و محرومیت خواهد شد.

● رنگ و شکل هروئین

پودر بسیار نرم و سفید رنگی است که شکل بسیار ناخالص آن به رنگ قهوه ای می باشد.هروئین را در تکه های پلاستیک به شکل مخروطی بسته بندی می کنند و سر آن را با آتش می بندند در این حالت آب در آن نفوذ نمی کند به طوری که در مواقع خطر می توان آن را بلعید و پس از دفع مجددا استفاده نمود.هروئین موجود در بازار معمولا ۵تا ۱۰ درصد هروئین خالص دارد و بقیه آن شیر خشک-پودر بیکربنات-پودر گلوکز و برخی مواد شیمیایی است که به دلیل ناخالصیهای موجود در هروئین ممکن است مشکلات جدی و حتی مرگ را برای مصرف کننده به ارمغان آورد.

● روشهای مصرف

1) تدخین (دود کردن):در این روش هروئین را روی زرورق سیگار می ریزند و از زیر با دستمال کاغذی لوله شده و یا تکه های مقوای باریک که با کبریت آتش زده شده باشد کمی حرارت می دهند و دود حاصل را از دهان بالا می کشند.گاهی هروئین را با باربی تورات ترکیب نموده و دود می کنند این روش به نام (شکار اژدها)معروف است.وجود تکه های دستمال کاغذی لوله شده باشد نشانه مصرف تدخینی هروئین است.

2) استنشاقی (دماغی):در این روش که معمولا توسط معتادان غیر حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد هروئین را روی کاغذ صافی میریزند و با استفاده از اسکناس لوله شده آن را از طریق بینی بالا می کشند.

3) در این روش هروئین را با آبلیمو-جوهر نمک یا قرص ویتامین ث در قاشق حل کرده کمی حرارت می دهند سپس از طریق سرنگ به زیر پوست یا داخل ورید تزریق می کنند که باعث احساس ناگهانی ارگاسم(خروج منی از آلت تناسلی )می شود.به معتادانی که هروئین را به داخل خون تزریق می کنند معتادان آخر خطی گفته می شود. ذکر این نکته لازم است که به دنبال تزریق مواد مخدر بسیاری از عفونتها از قبیل کزاز-سیفلیس-ایدز و هپاتیت قابل انتقال خواهند بود و همچنین عفونت در خون می تواند به هر یک از اعضای داخل بدن سرایت کند.در حال حاضر یکی از علل عمده انتقال هپاتیت و ایدز در کشور مصرف تزریقی مواد مخدر است.

● عوارض مصرف هروئین بر اعضای بدن

▪ مغز: تغییر زمان و میزان خواب و بیداری - کاهش شدید علایق – بیقراری - عفونت و آبسه مغزی – پرخاشگری - انقباض مردمک چشم.

 ▪ قلب: نارسایی قلبی- به هم خوردن ضربات قلب - عفونت قلبی.

 ▪ گوارش: تهوع و استفراغ - یبوست مزمن - بی اشتهایی - کاهش وزن - کاهش اسید معده - عفونت و اختلال کبد. 

▪ ریه: عفونت و التهاب ریه ها - ایست ناگهانی تنفسی - سرطان ریه.

 ▪ پوست: خارش و تیرگی پوست - تیرگی لبهاعفونت و آبسه پوست.

 ▪ جنین: انتقال سموم هروئین به جنین - ترشح در شیر مادر.

 ▪ دستگاه تولید مثل: کاهش میل جنسی - کاهش قدرت جنسی.

 ● کوکائین

 کوکائین از برگ کوکا به‌دست می‌آید. کوکا بوته‌ای است از جنس اریتروکسیلوم ، که دارای برگ‌های ساده و همیشه سبز است. برگ کوکا دارای دو نوع تانن است و از مدتها پیش در آمریکای جنوبی و مکزیک افراد فقیر برای رفع گرسنگی آن را می‌جویده‌اند. اما کوکائین که سمی و خطرناک است، نه برای رفع گرسنگی ، بلکه برای اثر محرکی که دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلریدرات کوکائین دارای اثر بی‌حس کننده موضعی است و از این خاصیت آن برای تسکین درد و بی‌حس کردن موضع برای عمل جراحی استفاده می‌شود. کوکائین محرک قشر مغز و دستگاه عصبی مرکزی است. مصرف آن سبب تهییج و بی‌خوابی می‌شود و به توهم و هذیان می‌انجامد. هرچند کوکائین از نظر فیزیولوژیک اعتیادآور نیست، اما از لحاظ روانی شخص را به دنبال خود می‌کشاند و استفاده از آن همان عواقب فردی و اجتماعی را که مواد اعتیادآور دارند، به ‌بار می‌آورد. افرادی که کوکائین مصرف می‌کنند ابتدا احساس سرخوشی و نشاط می‌کنند و خود را سعادتمند و نیرومند و توانا به انجام کارهایی که به‌طور معمول قادر به انجام آنها نیستند،‌می‌پندارند. حالت تحریکی ، بی‌قراری ،‌اضطراب ، ترس ، پرحرفی ،‌بی‌خوابی ،‌هیجان و توهم و گیجی پس از مرحله اول گریبانگیر فرد می‌شود و قدرت واهی او رو به زوال می‌رود. از اینرو شخص به مصرف مجدد دارو می‌پردازد و دایره معیوب ادامه پیدا می‌کند. فرد کوکائینی ، معمولا دچار توهم‌های حسی و هذیان است و گاه حتی دوستان خود را نیز به‌جا نمی‌آورد و اشخاص را به‌جای یکدیگر عوضی می‌گیرد.

 ● آمفتامین‌ها

 آمفتامین‌دارویی است که به عنوان محرک روانی شناخته شده است و چون سبب بی‌اشتهایی می‌شود در درمان چاقی نیز از برخی از انواع آن استفاده می‌شود. استفاده مداوم از آمفتامین‌نوعی اعتیاد با نشانه‌هایی چون بی‌اشتهایی ، کاهش وزن ، تندی ضربان قلب و تنفس ، لرزش ، افزایش تحریک‌پذیری ، بی‌خوابی و روان‌پریشی ایجاد می‌کند.

 ● حشیش 

شاهدانه گیاهی است که در اکثر نقاط جهان می‌روید و بسته به محل رویش دارای تفاوتهایی می‌باشد. شاهدانه ، به‌ویژه شاهدانه هندی دارای یک ماده رزینی به‌نام کانابیس یا حشیش است که در کشورهای غربی و آمریکا ماری‌جوانا نامیده می‌شود. حشیش بوی قوی و طعم تند و خاصیت سکرآور دارد. حشیش یا کانابیس بر روی دستگاه عصبی مرکزی اثر می‌کند و استعمال طولانی آن به لاغری ، رنگ پریدگی ، ضعف و اختلالات روانی می‌انجامد. چند دقیقه پس از تدخین یا یکی دو ساعت پس از خوردن حشیش مرحله تحریکی آغاز می‌شود که طی آن فرد احساس خوشی و انبساط خاطر می‌کند. تحت تاثیر حشیش کنترل رفتار مختل می‌شود و پرحرفی ، قهقهه و حس پرواز در بیمار پیش می‌آید. ادراک فرد از زمان و مکان مختل می‌شود و اختلال‌های حسی نیز پیش می‌آید. شخص دچار توهم و تصورات واهی می‌شود، محیط خود را غیر از آنچه که هست می‌بیند،‌دست‌های خود را پر و بال می‌بیند و حوض خانه را دریا. از این‌رو حشیش را باید ماده خطرناکی تلقی کرد که اگرچه از نظر فیزیولوژیک وابستگی ایجاد نمی‌کند، اما چون وابستگی روانی به آن سبب می‌شود که فرد به طرف استفاده مداوم سوق داده شود باید به‌طور جدی با آن مبارزه کرد.

 ● ال.اس.دی

LSD ال. اس. دی. که نام کامل آن لیزرژیک اسید دی‌اتیل‌آمید است، از مواد توهم‌زاست که در قارچ ارگو وجود دارد. ال. اس. دی. سبب ایجاد اختلال در خلق و خوی فرد می‌شود، شناخت زمان و مکان را مختل ، فرد را دچار خوشی بی‌جا ، خودستایی ، احساس سبکی و بی‌وزنی ، هذیان و افسردگی می‌کند و ممکن است مصرف کننده را به خودکشی و آدم‌کشی بکشاند. با مصرف ال. اس. دی. توهم‌های بینایی و شنوایی دست می‌دهد و اشباح خیالی جای خاصی در ذهن فرد باز می‌کنند. به دلیل خاصیت توهم‌زایی شدید ال.اس.دی باید آن را یکی از مواد بسیار خطرناک تلقی کرد که نسل جوان را معرض تهدید قرار داده است. ۳۰ درصد از مراجعه کنندگان به کلینیک های ترک اعتیاد را جوانان تشکیل می دهند۴۰ درصد قرص های روان گردان و مواد مخدر با راهنمایی دوستان و در میهمانی های شبانه مصرف می شودهنوز ردیابی دقیقی از مواد صناعی در کشور نشده است و آزمایشگاه های مجهزی برای تجزیه و تحلیل مواد مخدر نداریم.

● کراک

کراک در ایران همان هروئین فشرده و خالص است که با قیمتی بالاتر در بازار عرضه می شود .

مصرف کراک به دلیل نداشتن بو و استفاده راحت افزایش بسیاری یافته است ، کراک به گروه مواد شبه افیونی اختصاص دارد و همان هروئین فشرده و خالص است که به قیمتی بالاتر در بازار عرضه می شود. قاچاقچیان موادمخدر با ترفندهایی ، ماده هروئین را که مصرف آن در کشور قبیح بود به شکل نو ارائه کرده اند تا جوانان و مشتریان جذب نام گول زننده این مواد شده و این ماده را جایگزین مواد قبلی مانند تریاک و شیره کنند. بهتر است درمانگر و خانواده ها به جای استفاده از واژه کراک از نام واقعی این ماده یعنی همان هروئین فشرده استفاده کنند تا جوانان نیز احساس نکنند این ماده چیز تازه ای است و با هروئین تفاوت دارد.  

 

 

شیشه    

 

شیشه

یا آیس یا کریستال با نام علمی مت آمفتامین ، از داروهای آمفتامینی یا روان گردان تشکیل شده است . این ماده محرک اعصاب می باشد . آمفتامین و مشتقات آن در انتهای قرن نوزدهم و بیستم سنتز شدند و قصد از ساختن آنها استفاده های درمانی بود . آمفتامین در سال 1930 به عنوان ضد اشتها و کاهش دهنده وزن مورد استفاده قرار گرفت . نامهای رایج متامفتامین متفاوت و همچنین روشهای مصرف متفاوتی دارد. در ایالات متحده آمریکا این ماده به نامهای کریستال مت، یخ و نامهای دیگر شناسایی می‌شود. در ایران نیز با نام شیشه شناخته می‌شود.ترکیبات اصلی این ماده از آمفتامین گرفته شده که یک ماده محرک و اعتیاد آور است و مغز و سیستم عصبی را به شدت تحریک می کند و از نظر شیمیایی اثر آن از آمفتامین بیشتر است. این ماده به شکل پودری سفیدرنگ، بدون بو و تلخ وجود دارد که به راحتی در نوشابه های الکلی و غیرالکلی حل می شود.عوارض بهداشتی مت‌آمفتامین با ورود به سیستم عصبی مرکزی باعث آزاد شدن ناگهانی واسطه شیمیایی دوپامین از مغز می‌شود که باعث تحریک سلولهای مغزی و افزایش حالت تهاجمی و افزایش حرکات جسمی می شود. در صورت ادامه مصرف بعد از مدت طولانی علایم بدخلقی و افسردگی و علایم اختلال حرکتی مثل پارکینسون در فرد ظاهر می شود.همچنین این ماده در همان ابتدای مصرف خسارات جبران ناپذیری را در مغز وارد می آورد.افت حافظه، پرخاشگری و تهاجم ، رفتارهای جنون آمیز و آسیب های قلبی و مغزی از عوارض مصرف آن است.این ماده به صورت داخل بینی و خوراکی و داخل رگ و کشیدنی مصرف می شود و بلافاصله بعد از مصرف حالتی به نام rush یا flash در فرد ایجاد می گردد. با مصرف این ماده حالاتی مثل هیجان زدگی، بی تابی، سخن‌گفتن تند، کاهش خواب و اشتها و افزایش فعالیت های فیزیکی به وجود می آید.مصرف این ماده می تواند باعث کاهش اشتها برای روزها، افزایش تعداد تنفس، افزایش فعالیت فیزیکی، افزایش دمای بدن و تحریک پذیری و بی خوابی گیجی، لرزش و تشنج، اضطراب و بدبینی و خشونت را سبب شود. که تشنج و افزایش زیاد دمای بدن باعث مرگ افراد می گردد. همچنین با صدمه روی عروق باعث سکته مغزی و سکته قلبی می گردد.یکی از عوارض روانی آن ایجاد بیماری روانی شبیه اسکیزوفرنی است شامل توهمات بینایی و شنوایی و بدبینی و پرخاشگری است. احساس کرم زدگی توهمی هست که میان مصرف کنندگان آمفتامینها رواج دارد و علت آن اثر محرک شیشه روی مغز می باشد. توهم کرم زدگی و وجود کرمهائی که تمام بدن و صورت را می خورند تا آنجا شدید است که ممکن است باعث شود شخص در حالت توهم ناشی از شیشه به خودش آسیب شدیدی وارد کند که گاهی هم به بستری شدن فرد می انجامد. همراه بودن مصرف شیشه با عفونتهای پوستی و پوسیدگی شدید دندانها باعث شده است شایعه کرم زدگی بدن گسترش پیدا نماید. دهان کرم زده معتادان آمفتامین (Meth Mouth) یکی از شدیدترین عفونتهای دهانی و پوسیدگی دندان است. علت این عفونت خود ماده آمفتامین نیست بلکه اثرات جانبی آن مثل خشکی دهان، تنبلی و بی خیالی، مصرف زیاد مشروبات و نوشابه برای جبران کم آبی و حل کردن شیشه عوامل اصلی این عفونت دهانی و دندانی هستند.مصرف آمفتامین یا شیشه با خلوص پائین که مخلوط با مواد دیگری از جمله شکر یا جوش شیرین است عوارض شدیدتری نسبت به آمفتامین خالص دارد. پارگی رگها، گرفتگی عضلانی و عفونت پوستی و یا داخلی از این عوارض می باشد. ضمنا موارد مرگ در اثر مصرف بیش از حد یا اُوِر دوز در این نوع مواد بیشتر از مواد خالص است چرا که ممکن است بدون اطلاع فرد، ماده مخدری که از فروشنده ناشناسی تهیه شده دارای درصد یا دوز بالاتری نسبت به ماده معمول داشته باشد.آمفتامین ماده ای است که به عنوان محرک سیستم عصبی – مرکزی (محرک روانی) شناخته شده است.

متأسفانه این ماده به عنوان تقویت کننده حافظه وتسهیل کننده یادگیری توسط دانشجویان و جوانان در موقع امتحانات و همچنین توسط رانندگان کامیون که خواهان بیداری و توجه طولانی مدت هستند مورد سوء مصرف قرار می گیرد.آمفتامین چون باعث بی اشتهایی می شود برخی افراد از انواع آن ، خودسرانه در درمان چاقی استفاده می کنند.  

 

آمفتامین ها به شدت وابستگی روانی ایجاد می کنند . این ترکیبات شامل : متیل فنیدیت ، دکستروآمفتامین و مت آمفتامین هستند .      

 

اسامی رایج :آمفتامین ، آیس (ICE) ، شیشه یا کریستال (Crystal) ، اکستازی (Ecstasy) و... اشکال ظاهری مواد:آمفتامین ها مواد شیمیایی هستند که به سهولت قابل سنتز و ساخت می باشند. معمولاً به صورت قرص و یا پودرهای سفید رنگ یا قهوه ای روشن عرضه می گردند .  

 

راه های مصرف :

 

 خوراکی : به صورت قرص و گاهی همراه نوشیدنی ها .  

 

تدخین : به همراه سیگار.  

 

 استنشاقی : از راه بینی ( انفیه).  

 

 تزریق : ازاین طریق اعتیاد بیشتری ایجاد می گردد .

 

اثرات مصرف :ـ تندی ضربان قلب و تنفس .ـ بی اشتهایی ـ بی خوابی - کاهش وزن ـ افزایش انرژی ـ احساس سرخوشی ـ افزایش تمرکزـ برآشفتگی ـ خشکی دهان ـ تحریک پذیری

 

عوارض :آمفتامین ها از راه دهان سریعاًً جذب می گردند و در عرض یک ساعت علائم آن ها بروز می کند .اثرات مصرف ماده می تواند به مدت 2ـ1 روز در بدن باقی بماند . به طور کلی عوارض مصرف مداوم آمفتامین ها عبارتند از :ـ ایجاد وابستگی شدید ـ جنون و علائم شبه اسکیزو فرنی ـ مشکلات رفتاری و پرخاشگری  ـ افسردگی حاد ـ خود کشی  

 

علائم مسمومیت :ـ خونریزی مغزی در اثر افزایش شدید فشار خون ـ افزایش شدید درجه حرارت بدن ـ بی نظمی در ضربان قلب ـ اختلال هوشیاری ـ تشنج ـ اغماء و مرگ

 

 علائم ترک آمفتامین شامل خستگی ، اضطراب ، اختلال خواب و افسردگی حد اکثر تا 4 روز پس ازترک زیاد بوده و پس از یک هفته کاهش می یابد.ـ معمولاً داروی خاصی برای ترک تجویز نمی شود. ـ در هنگام ترک باید بیماران را به نوشیدن آب کافی تشویق کرد.ـ روزانه سه وعده غذا مصرف کنند. ـ ورزش های آرام بخش انجام دهند و در هوای آزاد پیاده روی کنند. 

 

 

/ 1 نظر / 16 بازدید
سارينا

سلااااام مطمئنم اگه به من سر بزني پشيمون نميشي!امتحان کن